Direkte telefonnumre

For at søge efter et specifikt navn eller område, så anvender du blot søgefunktionen CTRL + F i din browser. Skriv hvem eller hvad du søger, og den vil markere resultatet på din søgning.

Rettelser til telefonlisten henvendes til Majbritt Niewald på majbritt.niewald@skanderborg.dk.

Ønsker du at printe siden?

Google Chrome: Brug genvejen CTRL + P i din browser. I destination vælges: “Gem som PDF”, Layout: “Liggende” og Margener: Minimum.

Internet Explorer: Højreklik på siden, og vælg “Vis udskrift”. Her ændrer du indstillingen fra “Tilpas til hele sider” til “80%” for at få hele siden med i udskriften. Se hvordan her.

Opdateret  12. april 2019

Overordnet lederteam
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Landsbyleder
Lone Bahnsen Rodt

lone.bahnsen.rodt@skanderborg.dk

8794 8200
Områdeleder Elin Daugaard
Boenhederne 2, 4, 12, 14 og 40

elin.daugaard@skanderborg.dk
2452 9093
Områdeleder Anne-Marie Kruse
Boenhederne 6, 8, 10, 18 og 42

anne-marie.kruse@skanderborg.dk
5162 6840
Områdeleder Carsten Johnsen
Boenhederne 16, 20, 44 og Bavnebjerg

carsten.johnsen@skanderborg.dk
2911 8765
Områdeleder Annette Frederiksen
Sundhedsteam

annette.frederiksen@skanderborg.dk
8794 8261
5120 8620
Områdeleder Lars-Peter Mølgaard Frandsen
Sølund Aktivitetscenter

lars-peter.molgaard.frandsen@skanderborg.dk
4022 8777
Områdeleder Jette Lund Lorenzen
VISS

jette.lund.lorenzen@skanderborg.dk
8794 8034
2164 5285
Områdeleder Joan Sindberg
Økonomi/Analyse og Teknik/Service

joan.sindberg2@skanderborg.dk
8794 8005
2467 6665
Administrationen, Dyrehaven 10
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Sekretariatsleder Britt Bach Madsen
britt.bach.madsen@skanderborg.dk 8794 8003
2443 9487
Økonomikonsulent Anne Mette Skydt anne.mette.skydt@skanderborg.dk 8794 8017

Personalekonsulent Bettina Lund bettina.lund@skanderborg.dk 8794 8006
Lønkontoret (Rådhuset)8794 7093
8794 7094
Økonomikonsulent og teknisk leder Birthe Knudsen birthe.marie.knudsen@skanderborg.dk

8794 8021
2094 5030
Kursussekretær, ViSS Dorte Rasmussen dorte.rasmussen@skanderborg.dk 8794 8031
IT-medarbejder Flemming B. Jensen flemming.b.jensen@skanderborg.dk

IT-kontor i Pavillon 3 (kælder)
Mandag – fredag kl. 9:00-12:00

8794 8027
4023 8230
Administrativ medarbejder Mette H. Johansen mette.johansen@skanderborg.dk 8794 8013
Administrativ medarbejder Michal Thunø Gammelgaard,
michal.thuno.gammelgaard@skanderborg.dk 8794 8020
Specialkonsulent Pia Dejbjerg pia.dejbjerg@skanderborg.dk 8794 8018
Akademisk konsulent Majbritt Niewald majbritt.niewald@skanderborg.dk 8794 8014
Kontor (loftet, Administrationen)8794 8025
Konsulent
Lasse Mortensen
lars.jorgen.theibel.mortensen@skanderborg.dk 4041 1308
ViSS – Videnscenter Skanderborg Sølund, Dyrehaven 10 C // 8794 8030
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Områdeleder VISS
Jette Lorenzen
jette.lund.lorenzen@skanderborg.dk 8794 8034
Kursusadministration – kontoret
VISS hovednummer
viss@skanderborg.dk 8794 8030
Konsulent
Birte Norlyk
birte.norlyk@skanderborg.dk 2381 6572
Konsulent Birthe Rusikebirthe.rusike@skanderborg.dk 2480 8714
Konsulent
Christina Gundgaard Pedersen
christina.gundgaard.pedersen@skanderborg.dk 8794 8036
Kommunikationskonsulent
Liselotte Kruse Balslev Hansen
liselotte.kruse.balslev.hansen@skanderborg.dk 8794 8042
Konsulent
Lilli Hansen
lilli.hansen@skanderborg.dk
8794 8041
Konsulent Lotte Avnbylotte.avnby@skanderborg.dk 2481 3549
Konsulent
Marianne Kirk Jepsen
marianne.kirk.jepsen@skanderborg.dk
8794 8040
Konsulent Søren Lytzausoren.lytzau@skanderborg.dk 2977 7764
Konsulent
Trine Lilliendahl Hansen
trine.lilliendahl.hansen@skanderborg.dk 3051 5698
Sundhedsteam, Dyrehaven 10 B
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Læge (huslæge)Telefontid: hverdage kl. 8.30 – 9.30

Der kan desuden sendes besked på lægevejen.dk

8794 8271
Lægesekretær
Pernille Kjærgaard
pernille.kjaergaard@skanderborg.dk

Telefontid: 10:30 – 12:00

8794 8274
Psykiater
Troels Gram Bruun
troels.gram.bruun@skanderborg.dk

Telefontid: Mandag – torsdag kl. 8:15 – 8:45

8794 8272
Sygeplejen sygeplejen@skanderborg.dk
8794 8260
4068 4310
Christina Høy Olrik christina.hoy.olrik@skanderborg.dk2343 7137
Fysioterapien
Vagttelefon
soelund.fysioterapi@skanderborg.dk

Telefontid: 8:30 – 12:00

2464 8344
Fysioterapeut
Lene Birk Nielsen
lene.birk.nielsen@skanderborg.dk8794 8266
24529 118
Fysioterapeut
Malene Rønn
malene.ronn@skanderborg.dk8794 8267
2452 9119
Fysioterapeut
Karin Juul Sølvsten
karin.juul.solvsten@skanderborg.dk8794 8269
2452 9123
Fysioterapeut
Therese Pape Helligsøe
therese.pape.helligsoe.dk8794 8268
2452 9096
Seksualvejleder
Yvonne Værum
yvonne.lykke.værum@skanderborg.dk

Regional specialtandplejen
Tandlæge
A.M.B Løvschall (Mie)
marianne.viktor@viborg.rm.dk

Mandag kl. 8:00 – 15:00 (hver anden uge)
Tirsdag kl. 8:00 – 15:00 (hver anden uge)
Onsdag kl. 8:00 – 15:00
Fredag kl. 8:00 – 15:00

8794 8275
Kommunal specialtandplejen dorrit.nielsen@skanderborg.dk

Torsdag kl. 8:00 – 15:00

8794 8277
Serviceteam, Sølundsvej 3 C
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Teknisk afdeling8794 8246
VAGTTELEFON (bygninger)Ved AKUT behov for teknisk assistance vedrørende bygninger (eksempelvis sprungne vandrør, manglende eller lignende). Reparation af hårde hvidevarer sker altid den efterfølgende hverdag.8794 8126
Teknisk leder
Birthe Knudsen
birthe.marie.knudsen@skanderborg.dk8794 8246

8794 8021
2094 5030

Rengøringsleder
Jonna Thomsen

Stedfortræder
Helle Mortensen

jonna.thomsen@skanderborg.dk

helle.mortensen@skanderborg.dk
8794 8252
2094 5032
Systuen8794 8254
Køkkenleder
Gitte Nygaard
gitte.nygaard@skanderborg.dk

Telefontid: se nedenfor

8794 8061
4088 7145
Køkken
Rikke Mønster Olesen
Telefontid: se nedenfor8794 8062
Køkkenet, Sølundsvej 3 B soelund.kokken@skanderborg.dk

Mandag – fredag:
16.30-17.30

Lørdag:
12.30-17.30

8794 8060
Svømmesal / træningscenter, Sølundsvej 3 A
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Bademester
Hanne Andreasen
hanne.andreasen@skanderborg.dk
8794 8280
Beboernes Hus – Sortesøvej 10 A // 8794 8180
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Kulturmedarbejder
Lene Bay
lene.bay@skanderborg.dk
8794 8181
Præst i Landsbyen Sølund
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Kristian R. Skovmose krrs@km.dk
6163 3001
Søhesten (rytterstuen)
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
sohesten.solund@skanderborg.dk
8794 8160
STU Sølund
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Leder af STU
Lars-Peter Mølgaard Frandsen
lars-peter.molgaard.frandsen@skanderborg.dk
4022 8777
Ass. faglig leder STU
Bettina Simonsen
bettina.simonsen@skanderborg.dk
2012 2476
Aktivitetscenter (AC), Dyrehaven 10 A
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Leder af AC
Lars-Peter Mølgaard Frandsen
lars-peter.molgaard.frandsen@skanderborg.dk
4022 8777
Ass. faglig leder AC
Bettina Simonsen
bettina.simonsen@skanderborg.dk
20122476
PiloternePav. 1, 1. sal

johanne.skovsbol@skanderborg.dk

connie.christensen2@skanderborg.dk

heidi.jespersen@skanderborg.dk

kristina.poulsen@skanderborg.dk


ann.minet.andersen@skanderborg.dk

karen.kraft.jensen@skanderborg.dk

8794 8148
eller
8794 8152
Musik og kommunikationPav. 1, st. th. / Pav. 1, st. tv.

leocadia.rasmussen@skanderborg.dk

heidi.j.jorgensen@skanderborg.dk

karina.kristoffersen@skanderborg.dk

margit.amby@skanderborg.dk

julie.cato.thomsen@skanderborg.dk

hanne.damkær.jensen@skanderborg.dk

christian.skov@skanderborg.dk

8794 8158 (st. th.)

8794 8154 (st. tv.)

SansestormernePav. 2, 1. tv.

jens.hoglund@skanderborg.dk

heidi.kristensen@skanderborg.dk

rene.braunstein@skanderborg.dk

2927 2622
2476 8094
Musikterapeut
Anne Steen
anne.steen@skanderborg.dk

8794 8182
AktivitetscafeenBeboernes hus

lea.aabo.vidkjær@skanderborg.dk
aase.norlyk.madsen@skanderborg.dk
mette.thaarup@skanderborg.dk
nina.rangstrup.christensen@skanderborg.dk
rikke.lyngby.andersen@skanderborg.dk

8794 8170
ÆldregruppeGuldhornet

susanne.dudoret@skanderborg.dk

mariannegodsk.sorensen@skanderborg.dk

8794 8156
Boenhedernes aktivitetstilbud
Aktivitetsgruppe 4
Regnbuen
Gartnerbolig ved garagerne8794 8203
2514 1253
Aktivitetsgruppe 44Pav. 5, kælderen2492 7251
Aktivitetsgruppe 10Beboernes hus
Aktivitetsgruppe Oasen
Karina og Lene
Beboernes hus
Aktivitetsgruppe Søbo
Lene
Beboernes hus
Aktivitetsgruppe 13-14
Anette og Rikke
Pav. 3, kælderen8794 8313
Aktivitetsgruppe 18
Jytte og Berit
Beboernes hus og hus 182033 4669
Aktivitetsgruppe 42
Pia og Ursula
Pav. 2, st. tv.

akt.41-42@skanderborg.dk

8794 8342
Bavnebjerg // Hårbyvej 1, Firgårde, 8680 Ry
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Faglig leder
Gitte Grill Hansen
gitte.grill.hansen@skanderborg.dk
8794 8900
Boenhed 2 // Sortesøvej 2
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Faglig leder
Anne Brandt Ladefoged
anne.brandt.ladefoged@skanderborg.dk
8794 8202
Hus 1boenhed2dist@skanderborg.dk
8794 8101
Hus 2boenhed2dist@skanderborg.dk8794 8102
Boenhed 4 // Sortesøvej 4
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Faglig leder
Lone Premate
lone.premate@skanderborg.dk
8794 8204
Hus 3boenhed4dist@skanderborg.dk
8794 8103
Hus 4boenhed4dist@skanderborg.dk8794 8104
Boenhed 6 // Sortesøvej 6
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Faglig leder
Malene Landrock
malene.landrock@skanderborg.dk
8794 8206
Boenhed 6 AC
Pavillon 2
8794 8205
Hus 5boenhed6dist@skanderborg.dk
8794 8105
Hus 6boenhed6dist@skanderborg.dk8794 8106
Boenhed 8 // Sortesøvej 8
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Faglig leder
Anne Christensen
anne.christensen2@skanderborg.dk
8794 8208
Hus 7boenhed8dist@skanderborg.dk
8794 8107
Hus 8boenhed8dist@skanderborg.dk8794 8108
Boenhed 10 // Sortesøvej 10
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Faglig leder
Vibeke Haldrup
vibeke.haldrup@skanderborg.dk
8794 8210
Ass. faglig leder
Kristina Fonager Lundborg
kristina.fonager.lundborg@skanderborg.dk8794 8211
8794 8209
Seksualvejleder
Hanne Jensen
hanne.jensen@skanderborg.dk
Hus 9 (Nybo)boenhed6dist@skanderborg.dk
8794 8109
Hus 10 (Søbo)boenhed10dist@skanderborg.dk8794 8110
Hus 9A (Oasen)oasen.soelund@skanderborg.dk8794 8209
Boenhed 12 // Sortesøvej 12
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Faglig leder
Flemming Jensen
flemming.jensen3@skanderborg.dk
8794 8212
Hus 11boenhed12dist@skanderborg.dk
8794 8111
Hus 12boenhed12dist@skanderborg.dk8794 8112
Afdelingsmobil2065 0740
Boenhed 14 // Sortesøvej 14
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Faglig leder
Helle R. Vodsgaard
helle.ravn.vodsgaard@skanderborg.dk
8794 8214
Hus 13boenhed14dist@skanderborg.dk
8794 8113
Hus 14boenhed14dist@skanderborg.dk8794 8114
Boenhed 16 // Sortesøvej 16
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Faglig leder
Jens Frederik Overgaard
jens.frederik.overgaard@skanderborg.dk
8794 8216
Hus 15boenhed16dist@skanderborg.dk
8794 8115
Hus 16boenhed16dist@skanderborg.dk8794 8116
Boenhed 18 // Sortesøvej 18
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Faglig leder
Rennie Lundstrøm
rennie.lundstroem@skanderborg.dk
8794 8218
3051 5934
Hus 17boenhed18dist@skanderborg.dk
8794 8117
Hus 18boenhed18dist@skanderborg.dk8794 8118
Boenhed 20 // Enkeltmandsprojektet, Sortesøvej 20
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Faglig leder
Mette Krustrup
mette.krustrup@skanderborg.dk
8794 8221
2492 6223
Hus 20boenhed20dist@skanderborg.dk
8794 8120
Boenhed 40 // Skråningen, Sortesøvej 40
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Faglig leder
Pernille Hollænder
pernille.hollaender@skanderborg.dk
8794 8240
Hus 39boenhed40dist@skanderborg.dk
8794 8139
Hus 40boenhed40dist@skanderborg.dk8794 8140
Boenhed 42 // Skråningen, Sortesøvej 42
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Faglig leder
Vivi Storm Skou
vivi.storm.skou@skanderborg.dk
8794 8242
Hus 41boenhed42dist@skanderborg.dk
8794 8141
Hus 42boenhed42dist@skanderborg.dk8794 8142
Boenhed 44 // Sortesøvej 44
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Faglig leder
Ulrik Mørch Rasmussen
ulrik.morch.rasmussen@skanderborg.dk
8794 8244
Ass. faglig leder
Marie Randrup Kristensen
marie.randrup,kristensen@skanderborg.dk8794 8144
Hus 43boenhed44dist@skanderborg.dk
8794 8143
Hus 44boenhed44dist@skanderborg.dk8794 8134
Sølund Musik Festival // Dyrehaven 10C
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Sølund Musik FestivalDyrehaven 10 C, Pavillon 3 (kælderen th.)

festival@solundfestivalen.dk

8652 1308
Festivalleder
Lasse Mortensen
lmt@solundfestivalen.dk
4041 1308
Diverse nyttige numre
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Fælles tillidsrepræsentant SL
Ann Minet Andersen
ann.minet.andersen@skanderborg.dk

Mandag kl. 8:00-15:00
Onsdag kl. 8:00-15:00
Torsdag kl. 10:00-15:00

8794 8024
2938 2147
Tillidsrepræsentant
FOA / Pædagogisk sektor
Chris N. Nielsen
chris.n.nielsen@skanderborg.dk
2336 8270
Tillidsrepræsentant
FOA / Social- og sundhedssektoren
Lene Blume
(boenhed 42)
lene.magius.blume@skanderborg.dk

Onsdag kl. 8:00-16:45 (lige uger)

Arbejdsmiljøsamordner
Lars-Peter Mølgaard Frandsen
(overordnet leder ved AC)
lars-peter.molgaard.frandsen@skanderborg.dk4022 8777
Ajstruplund feriekoloniBooking af ophold ved rengøringsleder Jonna Thomsen8794 8252
FællesdepotetPavillon 2 (kælder)

faellesdepotet@skanderborg.dk

Mandag – torsdag kl. 8:30-15:00
Fredag kl. 8:30-13:00

8794 7494
3060 4463
Sølund Museum // Dyrehaven 10A
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
MuseumPavillon 1

Åbningstid:
Onsdag kl. 13:00-15:00 (lige uger)
Eller efter aftale

8794 8155
Kontaktpersoner uden for åbningstid:
Margit Jensen8652 0845
Ingrid Skjærbækingrid-soren@mail.dk8652 2115
4088 1631
Inge-Lise Olsen8652 2227
Ingelise Mortensen2444 1104
Trine Hovedgård8689 1671
Lars Kjellander8651 0215
Trine Schierff2464 9602
Dyrehold
HESTEKontaktFastnet/mobil
Hverdage i dagtimerneSøhesten8794 8160
Aften/nat, weekender og helligdageHylke Ridecenter

Jonas Torup Tofer

2343 6685
GEDER OG RÅDYR
Hverdage i dagtimerneAktivitetscafeen
Søhesten
8794 8176
8794 8160
Aften/nat, weekender og helligdagSygeplejen8794 8955
4068 4310
Nyttige eksterne numre
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Skanderborg aktivitetscenter
Leder Jacob Gewitz
Pavillon 4

jacob.gewitz@skanderborg.dk

8794 8955
2059 8315
Skanderborg aktivitetscenter
Administrationen
bostederne@skanderborg.dk
8794 2140
AOF Skanderborg8651 1977
Silkeborg Regionshospital7841 0000
Horsens Sygehus7842 5000