Landsbyen Sølund hovednummer 8794 8000

Telefontid  kl. 10.00 – 12.00 samt 13.00 – 15.00 mandag til torsdag.

Landsbyen Sølund har overordnet EAN-nr. 5798 0057 2175 8

Send os gerne en mail med spørgsmål og telefon, hvis du har brug for vi kontakter dig.

Opdateret 13. januar 2023

Henvendelse om rettelser til solund@skanderborg.dk

Henvendelser aften, weekend og helligdage af akut karakter om:
  • BEBOERE
  • Møder du en beboer, der har brug for hjælp, er vi taknemlige for, du giver os et kald kald på et af følgende numre.
  • 8794 8109
    8794 8110
  • Alle andre henvendelser skal ske til tekniskafdeling@skanderborg.dk.

    (Reparation af hårde hvidevarer, løbende toiletter eller andet der ikke har akut karakter sker altid den efterfølgende hverdag. Send en mail til)

  • BYGNINGER
  • Teknisk assistance til boenheder i Landsbyen Sølund (mellem 15.00-07.30) i situationer som: sprungne vandrør, manglende strøm, varme eller lignende

  • 8794 8126
  • Alle andre henvendelser skal ske til tekniskafdeling@skanderborg.dk.

    (Reparation af hårde hvidevarer, løbende toiletter eller andet der ikke har akut karakter sker altid den efterfølgende hverdag. Send en mail til)

  • DYREHOLD
  • Ser du nødstedte eller syge dyr:
  • Heste
    2395 3254
    Hylke Rideskole

    Geder og Rådyr
    2196 0077
    Kredsformand Dyrenes Beskyttelse

  • Alle andre henvendelser skal ske til tekniskafdeling@skanderborg.dk.

    (Reparation af hårde hvidevarer, løbende toiletter eller andet der ikke har akut karakter sker altid den efterfølgende hverdag. Send en mail til)

Direkte telefonnumre

Søgning

For at søge efter et specifikt navn eller område, så anvender du blot søgefunktionen CTRL + F i din browser. Skriv hvem eller hvad du søger, og den vil markere resultatet på din søgning. Ønsker du at printe siden?

  • Google Chrome: Brug genvejen CTRL + P i din browser. I destination vælges: “Gem som PDF”, Layout: “Liggende” og Margener: Minimum.
  • Internet Explorer: Højreklik på siden, og vælg “Vis udskrift”. Her ændrer du indstillingen fra “Tilpas til hele sider” til “80%” for at få hele siden med i udskriften. Se hvordan her.
Boenhed 2 // Sortesøvej 2 // EAN 5798005721826
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Boenhedsleder
Anne Brandt Ladefoged
anne.brandt.ladefoged@skanderborg.dk 8794 8202
5172 7981
Hus 1boenhed2dist@skanderborg.dk
8794 8101
Hus 2boenhed2dist@skanderborg.dk8794 8102
Boenhed 4 // Sortesøvej 4 // EAN 5798005721840
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Boenhedsleder
Lone Premate
lone.premate@skanderborg.dk 8794 8204
2116 6268
Ass. daglig leder Michael Jørgensenmichael.jorgensen@skanderborg.dk 2033 4678
Hus 3boenhed4dist@skanderborg.dk
8794 8103
Hus 4boenhed4dist@skanderborg.dk8794 8104
Boenhed 6 // Sortesøvej 6 // EAN 5798005722809
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Boenhedsleder
Peter Hørslev Sørensen
peter.horslev.sorensen@skanderborg.dk 8794 8206
2156 3226
Assisterende daglig leder
Maria Baastrup Christensen
maria.baastrup.christensen@skanderborg.dk 2913 6729
Boenhed 6 AC
Pavillon 2
8794 8205
Hus 5boenhed6dist@skanderborg.dk
8794 8105
Hus 6boenhed6dist@skanderborg.dk8794 8106
Boenhed 8 // Sortesøvej 8 // EAN 5798005721857
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Boenhedsleder
Anne Christensen
anne.christensen@skanderborg.dk 8794 8208
4042 8851
Ass. boenhedsleder
Heidi Kühl
heidi.kuhl@skanderborg.dk51979234
Hus 7boenhed8dist@skanderborg.dk
8794 8107
Hus 8boenhed8dist@skanderborg.dk8794 8108
BE 8 Oasenoasen.soelund@skanderborg.dk8794 8209
4043 0937
Boenhed 10 // Sortesøvej 10 // EAN 5798005721901
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Boenhedsleder
Åse Porup
ase.porup@skanderborg.dk 8794 8210
2910 1746
Hus 9 (Nybo)boenhed10dist@skanderborg.dk
8794 8109
Hus 10 (Søbo)boenhed10dist@skanderborg.dk8794 8110
Boenhed 12 // Sortesøvej 12 // EAN 5798005721871
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Boenhedsleder
Flemming Jensen
flemming.jensen3@skanderborg.dk
8794 8212
2065 0740
Ass. boenhedsleder Lisbeth Preusslisbeth.preuss@skanderborg.dk
8794 8111
Hus 11boenhed12dist@skanderborg.dk
8794 8111
Hus 12boenhed12dist@skanderborg.dk8794 8112
Afdelingsmobil2065 0740
Boenhed 14 // Sortesøvej 14 // EAN 5798005721918
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Boenhedsleder
Helle Ravn
helle.ravn@skanderborg.dk
8794 8214
2938 2486
Hus 13boenhed14dist@skanderborg.dk
8794 8113
Hus 14boenhed14dist@skanderborg.dk8794 8114
Boenhed 16 // Sortesøvej 16 // EAN 5798005721895
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Boenhedsleder
Jimmy Hessellund Tang
jimmy.hessellund.tang@skanderborg.dk
8794 8216
2349 6866
Hus 15boenhed16dist@skanderborg.dk
8794 8115
Hus 16boenhed16dist@skanderborg.dk8794 8116
Assisterende daglig leder Ditte Skinnerup Philipsen ditte.skinnerup.philipsen@skanderborg.dk 2876 2528
Boenhed 18 // Sortesøvej 18 // EAN 5798005721833
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Boenhedsleder
Rennie Lundstrøm
rennie.lundstroem@skanderborg.dk
8794 8218
3051 5934
Hus 17boenhed18dist@skanderborg.dk
8794 8117
2027 2554
Hus 18boenhed18dist@skanderborg.dk8794 8118
2334 8396
Boenhed 20 // Sortesøvej 20 // EAN 5798005721925
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Boenhedsleder
Ulrik Mørch Rasmussen
ulrik.morch.rasmussen@skanderborg.dk 87948220
5162 7232
Assisterende daglig leder Ditte Skinnerup Philipsen ditte.skinnerup.philipsen@skanderborg.dk
2876 2528
Hus 20boenhed20dist@skanderborg.dk
8794 8120
Boenhed 40 // Sortesøvej 40 // EAN 5798005721888
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Boenhedsleder
Pernille Hollænder
pernille.hollaender@skanderborg.dk
8794 8240
5162 7066
Hus 39boenhed40dist@skanderborg.dk
8794 8139
Hus 40boenhed40dist@skanderborg.dk8794 8140
Boenhed 42 // Skråningen, Sortesøvej 42 // EAN 5798005721864
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Boenhedsleder
Vivi Storm Skou
vivi.storm.skou@skanderborg.dk
8794 8242
5182 1020
Hus 41boenhed42dist@skanderborg.dk
8794 8141
Hus 42boenhed42dist@skanderborg.dk8794 8142
Boenhed 44 // Sortesøvej 44 // EAN 5798005722694
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Boenhedsleder
Susanne Poulsen
susanne.poulsen@skanderborg.dk

8794 8244
8794 8243
2935 2976
Ass. boenhedsleder
Simon Bro Petersen
simon.bro.petersen@skanderborg.dk
8794 8144
2126 3328
Hus 43boenhed44dist@skanderborg.dk
8794 8143
Hus 44boenhed44dist@skanderborg.dk8794 8134
Bavnebjerg // Hårbyvej 1, Firgårde, 8680 Ry // EAN 5798005722106
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Boenhedsleder
Tanja Vølund
tanja.volund@skanderborg.dk 8794 8908
5168 6206
Assisterende leder
Pia Marstrand Jakobsen
pia.marstrand.jakobsen@skanderborg.dk 2490 6175
Hus A

A10

A11

A14 (nat)

8794 8901

8794 8910

8794 8911

8794 8914

Hus B

B15

B16

B19 (nat)

8794 8902

8794 8915

8794 8916

8794 8919

Hus C

C20

C21

C22

C24 (nat)

8794 8903

8794 8920

8794 8921

8794 8922

8794 8924

Aktivitetscentret

AC09

8794 8909

8794 8909

Aktivitetscenter (AC), Dyrehaven 10 A // EAN 5798005722007
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Leder af AC Mariane Fjendbo mariane.fjendbo@skanderborg.dk 2117 1072
Assisterende daglig leder
Lars-Peter Mølgaard Frandsen
lars-peter.molgaard.frandsen@skanderborg.dk 4022 8777
Assisterende daglig leder
Bo Nikolajsen
bo.nikolajsen@skanderborg.dk 2494 7074
PiloternePav. 1, stuen

2498 7051
PiloternePav. 1, 1. sal8794 8148
8794 8152
GuldhornetPav. 1, st. th. / Pav. 1, st. tv.

8794 8156
2059 7222
SansestormernePav. 2, 1. tv.

2927 2622
2977 7253
Musikterapeut
Anne Steen
anne.steen@skanderborg.dk

8794 8182
AktivitetscafeenBeboernes hus

8794 8170
Boenhedernes aktivitetstilbud
Aktivitetsgruppe 4
Regnbuen
Gartnerbolig ved garagerne8794 8203
2514 1253
Aktivitetsgruppe 44Pav. 5, kælderen2492 7251
Aktivitetsgruppe 10Beboernes hus
Aktivitetsgruppe Søbo
Lene
Beboernes hus
Aktivitetsgruppe 13-14
Anette og Rikke
Pav. 3, kælderen8794 8313
Aktivitetsgruppe 42
Pia og Ursula
Pav. 2, st. tv.

akt.41-42@skanderborg.dk

8794 8342
STU Sølund // EAN 5798005722939
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Leder af STU
Mariane Fjendbo
mariane.fjendbo@skanderborg.dk 21171072
Assisterende daglig leder
Lars-Peter Mølgaard Frandsen
lars-peter.molgaard.frandsen@skanderborg.dk 4022 8777
Assisterende daglig leder
Bo Nikolajsen
bo.nikolajsen@skanderborg.dk 2494 7074
Sundhedsteam, Dyrehaven 10 B // Sygeplejen. EAN 5798005721802 // Ergo – Fys EAN 5798005721796
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Lægeklinik Landsbyen Sølund

Læge Johanne Hauge Laursen

Læge Karen Charlotte Jørgensen

Telefontid: hverdage kl. 8.30 – 9.30

johlaurs@rm.dk

kajoer@rm.dk

8794 8271
Lægesekretær
Pernille Kjærgaard
pernille.kjaergaard@skanderborg.dk

Telefontid: 10:30 – 12:00

8794 8274
Psykiater
Troels Gram Bruun
troels.gram.bruun@skanderborg.dk

Telefontid: Mandag – torsdag kl. 8:15 – 8:45

8794 8272
Sygeplejen sygeplejen@skanderborg.dk

Sygepleje telefontid:
7:30-8:00 og 11.00-11.30

8794 8260
4068 4310
Tværgående nattevagt v/Boenhed 102132 7305
Teamleder for Sygeplejen i Distrikt Skanderborg og Sygeplejen på Sølund
Anette Dahl
anette.dahl@skanderborg.dk4023 7875
Leder fysioterapien Lars-Peter Mølgaard Frandsen lars-peter.molgaard.frandsen@skanderborg.dk4022 08777
Fysioterapien
Vagttelefon
soelund.fysioterapi@skanderborg.dk

Telefontid: 8:30 – 12:00

2464 8344
Fysioterapeut
Malene Bysted Kidmose
malene.bysted.kidmose@skanderborg.dk2452 9119
Fysioterapeut
Karin Juul Sølvsten
karin.juul.solvsten@skanderborg.dk2452 9123
Fysioterapeut
Lene Birk Nielsen
lene.birk.nielsen@skanderborg.dk24529 118
Fysioterapeut
Mai-Britt Hauschildt Dam Nielsen
maj-britt.d.nielsen@skanderborg.dk2452 9096
Fysioterapeut
Matilde Sidenius
matilde.sidenius@skanderborg.dk2328 5373
Ergoterapeut Mille Kjelstrup Brokjær mille.kjelstrup.brokjaer@skanderborg.dk
2138 0316
Seksualvejledning – spørgsmål kan rettes til:
– boenhedsleder (20) Ulrik Mørch Rasmussen
ulrik.morch.rasmussen@skanderborg.dk
Regional specialtandplejen

marianne.viktor@viborg.rm.dk

Mandag kl. 8:00 – 15:00 (hver anden uge)
Tirsdag kl. 8:00 – 15:00 (hver anden uge)
Onsdag kl. 8:00 – 15:00
Fredag kl. 8:00 – 15:00

8794 8275
Kommunal specialtandplejen dorrit.nielsen@skanderborg.dk

Torsdag kl. 8:00 – 15:00
Mandag kl. 8.00 – 15.00 i ulige uger

8794 8277
Kontraktholder og Sekretariat, Dyrehaven 10 // EAN 5798005721956
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Kontraktholder Anne-Marie Kruse anne-marie.kruse@skanderborg.dk 5162 6840
Viceleder Elin Daugaard elin.daugaard@skanderborg.dk 2452 9093
Leder af økonomi og stabe Joan Sindberg joan.sindberg2@skanderborg.dk 8794 8005
Sekretariatsleder
Britt Bach Madsen
britt.bach.madsen@skanderborg.dk 8794 8003
2443 9487
Administrativ medarbejder
Bettina Lund
bettina.lund@skanderborg.dk 8794 8006
Lønkontoret (Rådhuset)8794 7093
8794 7094
Ahmad Umar Muhammad Hassan
praktikant i perioden 30. januar – 29. april 2023
ahmad.umar.muhammad.hassan@skanderborg.dk 8794 8017
Administrativ medarbejder og teknisk leder
Birthe Knudsen
birthe.marie.knudsen@skanderborg.dk

8794 8246
2094 5030
Administrativ medarbejder
Dorte Rasmussen
dorte.rasmussen@skanderborg.dk 8794 8031
Administrativ medarbejder
Flemming B. Jensen
flemming.b.jensen@skanderborg.dk

IT-kontor i Pavillon 3 (kælder)
Mandag – fredag kl. 9:00-12:00

8794 8027
4023 8230
Organisationskonsulent Jeanet Klindoch jeanet.klindoch@skanderborg.dk 2858 1080
8794 8019
Administrativ medarbejder John Dorf Andersen john.dorf.andersen@skanderborg.dk 8794 8016
Lene Nymark Brøndlund
vikar i perioden 30. januar – 31. marts 2023
lene.nymark.brondlund@skanderborg.dk 8794 8014
Administrativ medarbejder
Mette H. Johansen
mette.johansen@skanderborg.dk 8794 8021
Socialfaglig konsulent
Mette Kamp Hjøllund
mette.kamp.hjollund@skanderborg.dk 2346 1459
Administrativ medarbejder
Michal Thunø Gammelgaard
michal.thuno.gammelgaard@skanderborg.dk 8794 8020
Specialkonsulent
Pia Dejbjerg
pia.dejbjerg@skanderborg.dk 8794 8018
Administrativ medarbejder Vibe Rix vibe.rix@skanderborg.dk 8794 8013
Konsulent
Lasse Mortensen
lars.jorgen.theibel.mortensen@skanderborg.dk 4041 1308
Konsulent Søren Lytzau soren.lytzau@skanderborg.dk 2977 7764
Kontor (loftet, Sekretariatet)8794 8025
ViSS – Videnscenter Skanderborg Sølund, Dyrehaven 10 C // 8794 8030 // EAN 5798005721369
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Leder VISS
Jette Lorenzen
jette.lund.lorenzen@skanderborg.dk 8794 8034
2164 5285
Kursusadministration – kontoret
VISS hovednummer
viss@skanderborg.dk 8794 8030
Konsulent
Birte Norlyk
birte.norlyk@skanderborg.dk 8794 8039
2381 6572
Konsulent
Camilla Grann
camilla.grann@skanderborg.dk 8794 8040
2476 9345
Konsulent
Christina Gundgaard Pedersen
christina.gundgaard.pedersen@skanderborg.dk 8794 8036
2476 9327
Konsulent
Johanne Pontoppidan
johanne.pontoppidan@skanderborg.dk 8794 8038
2480 8714
Konsulent
Lotte Avnby
lotte.avnby@skanderborg.dk 8794 8035
2481 3549
Konsulent
Louise Herbsleb Høegh
louise.herbsleb.hoegh@skanderborg.dk 8794 8044
2447 7715
Konsulent Malene Lundgrenmalene.lundgren@skanderborg.dk 8794 8048
3051 5698
Konsulent Rikke Klintørikke.klinto@skanderborg.dk 2475 9877
Konsulent Trine Lilliendahl Hansentrine.lilliendahl.hansen@skanderborg.dk 3151 5698

Serviceteam, Sølundsvej 3 C // Teknisk afd EAN 5798005721765 // Rengøring EAN 5798005721772 // Køkken EAN 5798005721789
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Teknisk afdeling8794 8246
VAGTTELEFON (bygninger)Ved AKUT behov for teknisk assistance vedrørende bygninger (eksempelvis sprungne vandrør, manglende eller lignende). Reparation af hårde hvidevarer sker altid den efterfølgende hverdag.8794 8126
Teknisk leder
Birthe Knudsen
birthe.marie.knudsen@skanderborg.dk8794 8246

2094 5030

Rengøringen
Helle Mortensen

helle.mortensen@skanderborg.dk

8794 8252

2031 0815

Køkkenleder
Gitte Nygaard
gitte.nygaard@skanderborg.dk

Telefontid: se nedenfor

4088 7145
Køkkenet, Sølundsvej 3 B Vores.kokken.solund@skanderborg.dk

Mandag – fredag:
08.00-14.00
16.30-17.30

Lørdag:
12.30-17.30

8794 8500 tryk 2
Svømmesal / træningscenter, Sølundsvej 3 A // EAN 5798005722601
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Bademester
Hanne Andreasen
hanne.andreasen@skanderborg.dk
8794 8284
Beboernes Hus – Sortesøvej 10 A // 8794 8180
Præst i Landsbyen Sølund
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Jacob Wagner Storgaard Christensen
Træffes ikke mandag
jwc@km.dk
2946 3128
Dyrehold
HESTE (SØHESTEN – RYTTERSTUEN)KontaktFastnet/mobil
Hverdage i dagtimerne Hylke Ridecenter mail@hylkeridecenter.dk
6013 4169
Akut behov aften/nat, weekender og helligdageHylke Ridecenter
Lærke Rikskov
2395 3254
GEDER OG RÅDYR
Hverdage i dagtimerneAktivitetscafeen
8794 8176

Ved nødstedte eller skadede dyr aften/nat, weekender og helligdageKredsformand Dyrenes Beskyttelse2196 0077
Sølund Musik Festival // Dyrehaven 10C
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Sølund Musik FestivalDyrehaven 10 C, Pavillon 3 (kælderen th.)

festival@solundfestivalen.dk

8652 1308
Festivalleder
Lasse Mortensen
lmt@solundfestivalen.dk
4041 1308
Diverse nyttige numre
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Fælles tillidsrepræsentant SL
Ann Minet Andersen
ann.minet.andersen@skanderborg.dk

Mandag kl. 8:00-15:00
Onsdag kl. 8:00-15:00
Torsdag kl. 10:00-15:00

8794 8024
2283 0998
Tillidsrepræsentant
FOA / Pædagogisk sektor
Chris N. Nielsen
chris.n.nielsen@skanderborg.dk

Tirsdag kl. 8:00 -16:00
Torsdag kl.8.00 -16:00

2336 8270
2048 8577
Tillidsrepræsentant
FOA / Social- og sundhedssektoren
Lene Blume
(boenhed 42)
lene.magius.blume@skanderborg.dk

Onsdag kl. 8:00-16:45 (lige uger)

Arbejdsmiljøsamordner
Lars-Peter Mølgaard Frandsen
(overordnet leder ved AC)
lars-peter.molgaard.frandsen@skanderborg.dk 4022 8777
Ajstruplund feriekoloniBooking af ophold ved Helle Mortensen8794 8252
FællesdepotetPavillon 2 (kælder)

faellesdepotet@skanderborg.dk

Telefontid: mandag, onsdag og fredag kl. 9.30 – 13.30

8794 7494
3060 4463
Sølund Museum // Dyrehaven 10A
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
MuseumPavillon 1

Åbningstid:
Onsdag kl. 13:00-15:00 (lige uger)
Eller efter aftale

8794 8155
Kontaktpersoner uden for åbningstid:
Margit Jensen bergogmargit@hotmail.com 5141 9845
Ingrid Skjærbæk ingrid-soren@mail.dk 4088 1631
Svend Åge Mortensen svaam@me.com4043 9705
Lars Kjellander I.kjellander@gmail.com2214 4048
Trine Schierff trineschierff@gmail.com 2464 9602
Henning Lysdal hlysdal51@gmail.com3070 6000
Claus Christensen clausmet@turbopost.dk2462 1695
Nyttige eksterne numre
NavnMail (og diverse)Fastnet/mobil
Skanderborg aktivitetscenter
Leder Jacob Gewitz
Pavillon 4

jacob.gewitz@skanderborg.dk

8794 8955
2059 8315
Skanderborg aktivitetscenter
Administrationen
bostederne@skanderborg.dk
8794 2140
AOF Skanderborg8651 1977
Silkeborg Regionshospital7841 0000
Horsens Sygehus7842 5000