Direkte telefonnumre

For at søge efter et specifikt navn eller område, så anvender du blot søgefunktionen CTRL + F i din browser. Skriv hvem eller hvad du søger, og den vil markere resultatet på din søgning.

Rettelser til telefonlisten henvendes til Anne Mette Skydt på anne.mette.skydt@skanderborg.dk.

Ønsker du at printe siden?

Google Chrome: Brug genvejen CTRL + P i din browser. I destination vælges: “Gem som PDF”, Layout: “Liggende” og Margener: Minimum.

Internet Explorer: Højreklik på siden, og vælg “Vis udskrift”. Her ændrer du indstillingen fra “Tilpas til hele sider” til “80%” for at få hele siden med i udskriften. Se hvordan her.

Opdateret  5. maj 2017

Øverste ledelsesteam
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Landsbyleder
Lone Bahnsen Rodt
lone.bahnsen.rodt@skanderborg.dk293459208794 8200
Vicelandsbyleder
Trine K. Schierff
trine.schierff@skanderborg.dk246496028794 8201
Administrationsleder
Jesper Grunnet Sandager
jesper.grunnet.sandager@skanderborg.dk 247944028794 8005
Ledelsessekretær
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Ledelsessekretær og projektleder
Britt Bach Madsen
britt.bach.madsen@skanderborg.dk 244394878794 8003
Kommune 3.0
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Konsulent
Lasse Mortensen
Lars.jorgen.theibel.mortensen@skanderborg.dk 40411308
Dokumentation
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Projektmedarbejder og fysioterapeut
Søren Lytzau
soren.lytzau@skanderborg.dk 8794 8037
Administrationen
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Personaleansvarlig
Bettina Lund
bettina.lund@skanderborg.dk 8794 8006
Lønkonsulent (Rådhuset)8794 7093
8794 7094
Økonomikonsulent
Charlotte Balleby
charlotte.balleby@skanderborg.dk 8794 8018
Økonomikonsulent
Birthe Knudsen
birthe.marie.knudsen@skanderborg.dk

Mandag – torsdag kl. 12:00-15:00

8794 8021
Budget- og analysekonsulent
Brian Nikolajsen
brian.nikolajsen@skanderborg.dk

515308608794 8014
Økonomikonsulent
Anne Mette Skydt
anne.mette.skydt@skanderborg.dk ViSS.dk
8794 8032
8794 8017
Kursussekretær, ViSS Dorte Rasmussen dorte.rasmussen1@skanderborg.dk ViSS.dk
8794 8031
8794 8031
Administrativ medarbejder
Mette Johansen
mette.johansen@skanderborg.dk 8794 8013
IT-medarbejder
Flemming B. Jensen
flemming.b.jensen@skanderborg.dk

IT-kontor i Pavillon 3 (kælder)
Mandag – fredag kl. 9:00-12:00

402382308794 8027
Teknik og IP telefoni
Henning Lysdal
henning.lysdal@skanderborg.dk 407411858794 8050
Kontor (loftet, Administrationen)8794 8025
ViSS – Videnscenter Skanderborg Sølund, Dyrehaven 10 C // 8794 8030
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Områdeleder VISS
Jette Lorenzen
jette.lund.lorenzen@skanderborg.dk 8794 8034
Kursusadministration – kontoret
VISS hovednummer
viss@skanderborg.dk 8794 8030
Konsulent
Trine Lilliendahl Hansen
trine.lilliendahl.hansen@skanderborg.dk 305156988794 8048
Konsulent
Birte Norlyk
birte.norlyk@skanderborg.dk 238165728794 8039
Konsulent
Christina Gundgaard Pedersen
christina.gundgaard.pedersen@skanderborg.dk 8794 8036
Konsulent
Marlene Theager
marlene.theager@skanderborg.dk 8794 8035
Konsulent
Lilli Hansen
lilli.hansen@skanderborg.dk
8794 8041
Konsulent
Marianne Kirk Jepsen
marianne.kirk.jepsen@skanderborg.dk
8794 8040
Konsulent
Anna Marie Langhoff Nielsen
anna.marie.langhoff.nielsen@skanderborg.dk

8794 8043
Konsulent
Marianne Dalsgaard
marianne.dalsgaard@skanderborg.dk 238165768794 8044
Kommunikationskonsulent
Liselotte Balslev Hansen
liselotte.balslev.hansen@skanderborg.dk 8794 8042
Sundhedsteam
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Læge
Mette Rohde Terp
mette.rohde.terp@skanderborg.dk

Fax 8793 1196

Telefontid: 8:30 – 9:30

8794 8271
Lægesekretær
Pernille Kjærgaard
pernille.kjaergaard@skanderborg.dk

Telefontid: 10:30 – 12:00

8794 8274
Lægesekretær
Gitte Sall
gitte.sall@skanderborg.dk8794 8273
Psykiater
Troels Gram Bruun
troels.gram.bruun@skanderborg.dk

Telefontid: Mandag – torsdag kl. 8:15 – 8:45

8794 8272
Sygeplejen sygeplejen@skanderborg.dk
406843108794 8260
Områdeleder, Ledende sygeplejerske
Annette Frederiksen
annette.frederiksen@skanderborg.dk512086208794 8261
Fysioterapien
Vagttelefon
soelund.fysioterapi@skanderborg.dk

Telefontid: 8:30 – 12:00

24648344
Fysioterapeut
Lene Birk Nielsen
lene.birk.nielsen@skanderborg.dk245291188794 8266
Fysioterapeut
Malene Rønn
malene.ronn@skanderborg.dk245291198794 8267
Fysioterapeut
Karin Juul Sølvsten
karin.juul.solvsten@skanderborg.dk245291238794 8269
Fysioterapeut
Søren Lytzau
soren.lytzau@skanderborg.dk
Fysioterapeut
Mai-Britt Hauschildt Dam Nielsen
mai-britt.d.nielsen@skanderborg.dk245290968794 8268
Seksualvejleder
Yvonne Værum
yvonne.lykke.værum@skanderborg.dk

Seksualvejleder
Diana Pedersen
diana.pedersen@skanderborg.dk
Regional specialtandplejen
Tandlæge
A.M.B Løvschall (Mie)
marianne.viktor@viborg.rm.dk

Mandag kl. 8:00 – 15:00 (hver anden uge)
Tirsdag kl. 8:00 – 15:00 (hver anden uge)
Onsdag kl. 8:00 – 15:00
Fredag kl. 8:00 – 15:00

8794 8275
Kommunal specialtandplejen dorrit.nielsen@skanderborg.dk

Torsdag kl. 8:00 – 15:00

8794 8277
Serviceteam
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Teknisk afdeling8794 8246
Budget- og analysekonsulent
Brian Nikolajsen
Ved tekniske problemer uden for arbejdstid51530860
Teknisk koordinator
Birthe Knudsen
birthe.marie.knudsen@skanderborg.dk209450308794 8246

8794 8021

Rengøringsleder
Jonna Thomsen

Stedfortræder
Helle Mortensen

jonna.thomsen@skanderborg.dk

helle.mortensen@skanderborg.dk
209450328794 8252
Systuen8794 8254
Køkkenleder
Gitte Nygaard
gitte.nygaard@skanderborg.dk8794 8061
Køkken
Rikke Mønster Olesen
8794 8062
Køkkenet soelund.kokken@skanderborg.dk

Mandag – fredag:
07.30-09.30 + 12.30-13.30 + 16.30-17.25

Lørdag:
12.30-13.30 + 16.30-17.25

8794 8060
Svømmesal / træningscenter
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Bademester
Hanne Andreasen
hanne.andreasen@skanderborg.dk
8794 8280
Beboernes Hus – Sortesøvej 10 A // 8794 8180
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Kulturmedarbejder
Lene Bay
lene.bay@skanderborg.dk
8794 8181
Præst i Landsbyen Sølund
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Kristian R. Skovmose krrs@km.dk
61633001
Søhesten (rytterstuen)
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
sohesten.solund@skanderborg.dk
8794 8160
STU Sølund
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Leder af STU
Lars-Peter Mølgaard Frandsen
AC kontoret: JAGTHYTTEN
(det gule kolonihavehus)

lars-peter.molgaard.frandsen@skanderborg.dk

40228777
Ass. faglig leder STU
Bettina Simonsen
AC kontoret: JAGTHYTTEN
(det gule kolonihavehus)

bettina.simonsen@skanderborg.dk

20122476
Aktivitetscenter (AC)
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Leder af AC
Lars-Peter Mølgaard Frandsen
AC kontoret: JAGTHYTTEN
(det gule kolonihavehus)

lars-peter.molgaard.frandsen@skanderborg.dk

40228777
Ass. faglig leder AC
Bettina Simonsen
AC kontoret: JAGTHYTTEN
(det gule kolonihavehus)

bettina.simonsen@skanderborg.dk

20122476
PiloternePav. 1, 1. sal

johanne.skovsbol@skanderborg.dk

connie.christensen2@skanderborg.dk

heidi.jespersen@skanderborg.dk

kristina.poulsen@skanderborg.dk


ann.minet.andersen@skanderborg.dk

karen.kraft.jensen@skanderborg.dk

8794 8148
eller
8794 8152
Musik og kommunikationPav. 1, st. th. / Pav. 1, st. tv.

leocadia.rasmussen@skanderborg.dk

heidi.j.jorgensen@skanderborg.dk

karina.kristoffersen@skanderborg.dk

margit.amby@skanderborg.dk

julie.cato.thomsen@skanderborg.dk

hanne.damkær.jensen@skanderborg.dk

christian.skov@skanderborg.dk

8794 8158 (st. th.)

8794 8154 (st. tv.)

SansestormernePav. 2, 1. tv.

jens.hoglund@skanderborg.dk

heidi.kristensen@skanderborg.dk

rene.braunstein@skanderborg.dk

29272622
24768094
Musikterapeut
Anne Steen
anne.steen@skanderborg.dk

8794 8182
AktivitetscafeenBeboernes hus

lea.aabo.vidkjær@skanderborg.dk
aase.norlyk.madsen@skanderborg.dk
mette.thaarup@skanderborg.dk
nina.rangstrup.christensen@skanderborg.dk
rikke.lyngby.andersen@skanderborg.dk

8794 8170
ÆldregruppeGuldhornet

susanne.dudoret@skanderborg.dk

mariannegodsk.sorensen@skanderborg.dk

8794 8156
Boenhedernes aktivitetstilbud
Aktivitetsgruppe 4
Regnbuen
Gartnerbolig ved garagerne2514 12538794 8203
Aktivitetsgruppe 44Pav. 5, kælderen2492 7251
Aktivitetsgruppe 10Beboernes hus
Aktivitetsgruppe Oasen
Karina og Lene
Beboernes hus
Aktivitetsgruppe Søbo
Lene
Beboernes hus
Aktivitetsgruppe 13-14
Anette og Rikke
Pav. 3, kælderen8794 8313
Aktivitetsgruppe 18
Jytte og Berit
Beboernes hus og hus 182033 4669
Aktivitetsgruppe 42
Pia og Ursula
Pav. 2, st. tv.

akt.41-42@skanderborg.dk

8794 8342
Områdeledere for boenhederne
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Områdeleder Elin Daugaard
Boenhederne 2, 4, 8, 12 og 14
elin.daugaard@skanderborg.dk24529093
Områdeleder Anne-Marie Kruse
Boenhederne 6, 10, 18, 40 og 42
anne-marie.kruse@skanderborg.dk51626840
Områdeleder Carsten Johnsen
Boenhederne 16, 20 og 44
carsten.johnsen@skanderborg.dk29118765
Boenhed 2 // Sortesøvej 2
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Faglig leder
Anne Brandt Ladefoged
anne.brandt.ladefoged@skanderborg.dk8794 8202
Hus 1boenhed2dist@skanderborg.dk8794 8101
Hus 2boenhed2dist@skanderborg.dk
8794 8102
Boenhed 4 // Sortesøvej 4
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Faglig leder
Lone Premate
lone.premate@skanderborg.dk
8794 8204
Hus 3boenhed4dist@skanderborg.dk
8794 8103
Hus 4boenhed4dist@skanderborg.dk
8794 8104
Boenhed 6 // Sortesøvej 6
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Faglig leder
Malene Landrock
malene.landrock@skanderborg.dk
8794 8206
Boenhed 6 AC
Pavillon 2
8794 8205
Hus 5boenhed6dist@skanderborg.dk
8794 8105
Hus 6boenhed6dist@skanderborg.dk
8794 8106
Boenhed 8 // Sortesøvej 8
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Faglig leder
Anne Christensen
anne.christensen2@skanderborg.dk
8794 8208
Hus 7boenhed8dist@skanderborg.dk
8794 8107
Hus 8boenhed8dist@skanderborg.dk
8794 8108
Boenhed 10 // Sortesøvej 10
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Faglig leder
Marianne Trolle
marianne.trolle@skanderborg.dk
8794 8210
Ass. faglig leder
Heidi Kühl
heidi.kuhl@skanderborg.dk
8794 8211
8794 8209
Seksualvejleder
Hanne Jensen
hanne.jensen@skanderborg.dk
Hus 9boenhed10dist@skanderborg.dk
8794 8109
Hus 10 boenhed10dist@skanderborg.dk
8794 8110
Hus 9A (Oasen)oasen.soelund@skanderborg.dk
8794 8209
Boenhed 12 // Sortesøvej 12
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Faglig leder
Flemming Jensen
flemming.jensen3@skanderborg.dk
208636128794 8212
Hus 11boenhed12dist@skanderborg.dk
8794 8111
Hus 12boenhed12dist@skanderborg.dk
8794 8112
Afdelingsmobil20650740
Boenhed 14 // Sortesøvej 14
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Faglig leder
Helle R. Vodsgaard
helle.ravn.vodsgaard@skanderborg.dk
293824868794 8214
Hus 13boenhed14dist@skanderborg.dk
8794 8113
Hus 14 boenhed14dist@skanderborg.dk
8794 8114
Boenhed 16 // Sortesøvej 16
Faglig leder
Jens Frederik Overgaard
jens.frederik.overgaard@skanderborg.dk
87948216
Hus 15boenhed16dist@skanderborg.dk
8794 8115
Hus 16boenhed16dist@skanderborg.dk
8794 8116
Boenhed 18 // Sortesøvej 18
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Faglig leder
Rennie Lundstrøm
rennie.lundstroem@skanderborg.dk
3051 5934 8794 8218
Hus 17boenhed18dist@skanderborg.dk
8794 8117
Hus 18boenhed18dist@skanderborg.dk
8794 8118
Boenhed 20 // Enkeltmandsprojektet, Sortesøvej 20
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Faglig leder
Anne-Mette Kristensen
anne.mette.kristensen@skanderborg.dk
2492 62238794 8344
Hus 20boenhed20dist@skanderborg.dk
8794 8120
Boenhed 40 // Skråningen, Sortesøvej 40
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Faglig leder
Pernille Hollænder
pernille.hollaender@skanderborg.dk
8794 8240
Hus 39boenhed40dist@skanderborg.dk8794 8139
Hus 40boenhed40dist@skanderborg.dk
8794 8140
Boenhed 42 // Skråningen, Sortesøvej 42
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Faglig leder
Vivi Storm Skou
vivi.storm.skou@skanderborg.dk
8794 8242
Hus 41boenhed42dist@skanderborg.dk
8794 8141
Hus 42boenhed42dist@skanderborg.dk
8794 8142
Boenhed 44 // Sortesøvej 44
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Faglig leder
Ulrik Mørch Rasmussen
ulrik.morch.rasmussen@skanderborg.dk
8794 8244
Ass. faglig leder
Mette Nielsen
mette.nielsen@skanderborg.dk
8794 8243
Hus 43boenhed44dist@skanderborg.dk
8794 8143
Hus 44boenhed44dist@skanderborg.dk
8794 8144
Sølund Musik Festival // Dyrehaven 10C
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Sølund Musik FestivalPavillon 3 (kælder)

Telefax 86 42 47 66

8652 1308
Festivalleder
Lasse Mortensen
lmt@solundfestivalen.dk
40411308
Diverse nyttige numre
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Fælles tillidsrepræsentant SL
Ann Minet Andersen
ann.minet.andersen@skanderborg.dk

Mandag kl. 8:00 – 15:00
Onsdag kl. 8:00 – 15:00
Torsdag kl. 10:00 – 15:00

293821478794 8024
Tillidsrepræsentant
FOA / Pædagogisk sektor

Chris N. Nielsen

chris.n.nielsen@skanderborg.dk
Træffetid i administrationsbygnin-
gen: onsdag kl. 8.00-14.00
2336 8270
Tillidsrepræsentant FOA / Social- og sundhedssektoren

Lene Blume (boenhed 42)

lene.magius.blume@skanderborg.dk
Træffetid onsdag i lige uger kl. 8.00-16.45
Arbejdsmiljøsamordner
Lars-Peter Mølgaard Frandsen
lars-peter.molgaard.frandsen@skanderborg.dk

Overordnet leder AC

4022 8777
Ajstruplund feriekoloniBooking af ophold v/ rengøringsleder Jonna Thomsen8794 8252
Fællesdepotetfaellesdepotet@skanderborg.dk

Pavillon 2 (Kælder)

Mandag – torsdag kl. 8:30 – 15:00
Fredag kl. 8:30 – 13:00

306044638794 7494
Sølund Museum // Dyrehaven 10A
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
MuseumPavillon 1

Åbningstid:
Onsdag kl. 13:00 – 15:00 (lige uger)
Eller efter aftale

8794 8155

8794 8000

Kontaktpersoner uden for åbningstid:
Margit Jensen8652 0845
Ingrid Skjærbæk8652 2115
Inge-Lise Olsen8652 2227
Ingelise Mortensen24441104
Trine Hovedgård8689 1671
Lars Kjellander8651 0215

Dyrehold
HESTEKontaktMobilFastnet
Hverdage i dagtimerneSøhesten8794 8160
Aften/nat, weekender og helligdageHylke Ridecenter

Jonas Torup Tofer

23436685
GEDER OG RÅDYR
Hverdage i dagtimerneAktivitetscafeen
Søhesten
8794 8176
8794 8160
Aften/nat, weekender og helligdagSygeplejen406843108794 8955
Nyttige eksterne numre
NavnMail (og diverse)MobilFastnet
Bavnebjerg
Bo- og aktivitetscenter
Ry8794 8900
Skanderborg aktivitetscenter
Leder
Jacob Gewitz
jacob.gewitz@skanderborg.dk

Pavillon 4

205983158794 8955
Skanderborg Aktivitetscenter
Administrationen
bostederne@skanderborg.dk

8794 2140
AOF Skanderborg8651 1977
Silkeborg Regionshospital7841 0000
Horsens Sygehus7842 5000